Co? Gdzie? Jak?

W coraz większej ilości miast segregacja jest obowiązkowa. Nic dziwnego skoro produkujemy coraz większe ilości śmieci z których większość są z materiałów ciężko rozkładających się (plastik).

Zasady samej segregacji niewiele się zmieniły, a mimo to wiele osób dalej nie wie, jak segregować śmieci.

Co się zmieniło?

Jeszcze kilka lat temu przed wyrzuceniem opakowań plastikowych w odpowiednie miejsce (pojemniki w kolorze żółtym) należało je umyć. Obecnie opakowań nie myjemy. Jest to pozytywna zmiana, która pomaga zaoszczędzić wodę.

Gdzie wyrzucić?

Kartony po sokach wyrzucamy do plastiku. Opakowania te w wewnętrznej części powleczone są tworzywem sztucznym, które rozdzielane jest w specjalnych maszynach. Maszyny te znajdują się w

Baterie i żarówki możemy oddać w większości wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych. Często przy samym wejściu do sklepu znajdują się osobne pojemniki na baterie i żarówki.

Elektrośmieci i duże AGD Małe elektrośmieci należy zanieść do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Czasem w hipermarketach i sklepach budowlanych znajdziemy pojemniki na małe elektrośmieci (słuchawki, telefony, ładowarki, przewody, odtwarzacze mp3 itp.) Odbiór dużego AGD w wielu miastach odbywa się nieodpłatnie, po umówieniu wizyty na stronie: https://www.elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci/ Często kupując nowy sprzęt AGD/RTV (duże telewizory, lodówki, pralki) sklepy oferują bezpłatne odebranie starego urządzenia.

Jednorazowe szczoteczki do zębów wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Tworzywo z którego są wykonane (ABS) nie nadaje się do recyklingu. Pojawiły się już na rynku szczoteczki bambusowe. Je również wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, lecz one się znacznie szybciej rozłożą (w ciągu około 5-7 lat) niż te wykonane z tworzywa sztucznego (rozłożenie zajmie około 300-500 lat).

Blistry po lekach wyrzucamy również do pojemnika na odpady zmieszane. Przeterminowane leki oddajemy do aptek.

Przydatna strona na której można sprawdzić gdzie wyrzucić dane opakowanie/rzecz poprzez wyszukiwarkę: https://segregujna5.um.warszawa.pl/